TFA Slovensko 2016

Hasiči si zmerali svoje sily v najťažšej súťaži

V sobotu 18. júna 2016 usporiadalo Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici spolu s organizačnými partnermi v meste pod Urpínom ďalší ročník medzinárodnej súťaže dobrovoľných a profesionálnych hasičov s názvom TFA Slovakia 2016 (Toughest firefighter`s alive - Najtvrdšie hasičské prežitie). Zároveň pre návštevníkov boli pripravené rôzne sprievodné podujatia, ako napríklad prezentácia najnovšej hasičskej techniky, ukážky zásahovej činností, ako aj súťažné disciplíny pre najmenších návštevníkov, ktorí po ich absolvovaní boli aj odmenení rôznymi darčekmi.

Slávnostne otvorenie súťaže sa uskutočnilo za poslankyne  Národnej rady Slovenskej republiky Jany Laššákovej, viceprimátora mesta Banská Bystrica Martina Turčana, zahraničných delgácií z Maďarska a Českej republiky, riaditeľa odboru riadenia hasičských jednotiek Prezídia HaZZ Mariana Drítomského, riaditeľa KR HaZZ Banskej Bystrici Dušana Sľúku a ďalších čestných hostí.

Na štart súťaže TFA Slovakia 2015 sa postavilo skoro sedemdesiat profesionálnych a dobrovoľných hasičov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Súťažiaci štartovali v dvoch paralelných dráhach a celkovo v štyroch disciplínach museli prekonať nástrahy jednotlivých prekážok. Prvá disciplína (Hadice) sa uskutočnila v parkovacej zóne Europa Business Center. Táto disciplína pozostávala z rozvinutia 8 ks hadíc "B" na dĺžku 80 metrov, a potom v stočení dvoch hadíc "B" do kotúča. Druhá disciplína (Prekážková dráha) sa uskutočnila pred vchodom do Europa Shopping Center. V tejto disciplíne súťažiaci zápasili so 6 kg kladivom, ktorým 100 krát udierali obojruč do tzv. Hamerboxu, ďalej prenášali 80 kg figurínu na vzdialenosť 60 metrov a prekonávali aj za pomoci lana 3 metre vysokú bariéru. Tretia disciplína (Veža) sa znova uskutočnila v parkovacej zóne Europa Business Center, kde bola z dreva postavená 10 metrová veža. V tejto disciplíne súťažiaci opierali hasičské rebríky do vyznačeného priestoru, vystúpili a zostúpil po schodoch na 10 m vysokú vežu so záťažou, ktorá predstavovala 20 kg kanister v každej ruke, ďalej vytiahli dve zmotané hadice o celkovej váhe
25 kg, ktoré boli pripevnené na konci lana a nakoniec naskrutkoval hubicu na prúdnicu. Posledná disciplína (Schody) prebiehala vo výškovej budove Europa Business Center. Pri tejto disciplíne si každý súťažiaci siahol na dno svojich síl, nakoľko vybiehal na 22. poschodie (približne 400 schodov so zhruba desaťkilogramovou záťažou) najvyššej budovy v Banskej Bystrici. Najlepší zdolali túto disciplínu za menej ako dva a pol  minúty.

Súťažilo sa v piatich vekových kategóriách M18, M30, M35, M40 a M45. Najlepšie sa v celkovom poradí umiestnil český reprezentant Ondřej Rosenkranz - príslušník Hasičského a záchranného zboru Krávehradeckého kraja. Druhé miesto obsadil Marcin Zdzieblo (KM PSP Žory) z Poľska a na treťom mieste sa umiestnil Bereza Rafal (KP PSP Krasnystaw) tiež z Poľska.

Najlepší súťažiaci v jednotlivých kategóriách, ako aj celkový víťazi si prevzali ocenenia
z rúk plukovníka Dušana Sľúku - riaditeľa KR HaZZ v Banskej Bystrici, hlavného rozhodcu súťaže PaedDr. Petra Polakoviča a podplukovníka Dušana Hancka – riaditeľa OR HaZZ vo Zvolene.

Dokumenty na stiahnutie:


Galéria


Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám