WFG USA 2011

Svetové policajné a hasičské hry s účasťou Slovákov

V dňoch od 26. augusta do 05. septembra 2011 sa uskutočnili v metropole U.S.A. meste New York v poradí 14. Svetové policajné a hasičské, na ktorých sa zúčastnilo rekordných viac ako 20 000 účastníkov (športovcov, trénerov, funkcionárov, delegátov, rozhodcov a pod.). z viac ako 70-tich krajín sveta, ktorí si zmerali sily v 69 športových individuálnych a kolektívnych disciplínach. Po prvý krát v ich histórii mala zastúpenie aj Slovenská republika. Členmi slovenskej mini výpravy boli aj príslušníci Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Bardejove rtm. Pavol Varchola a nrtm. Samuel Šuťak. Obaja súťažili v silových športoch, Pavol Varchola v tlaku na lavičke a silovom dvojboji (tlak na lavičke a mŕtvy ťah) v kategórii do 100 kg a Samuel Šuťak v pretláčaní ľavou a pravou rukou v kategórii do 79,5 kg. Pavol Varchola v disciplíne tlak na lavičke vytlačil 180 kg a umiestnil sa na druhom mieste. V disciplíne silový dvojboj Pavol Varchola zdvihol v tlaku na lavičke 182,5 kg a v mŕtvom ťahu zdvihol 285 kg a celú disciplínu. Samuel Šuťak vo svojej váhovej kategórii sa ľavou rukou vo vyraďovacích súbojoch prebojoval do finále, kde s prehľadom porazil hasiča z Kanady a rovnaký scenár mal aj súboj pravou rukou. Na konci športového dňa bol dekorovaný dvomi zlatými medailami. Ďalej boli členom výpravy Slovenskej republiky aj Tomáš Kiss - príslušník Policajného zboru Slovenskej republiky a Juraj Kopúnek - príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorý z dôvodu zrušenia časti súťaží alebo ich presunu na iný termín z dôvodu hurikánu Irene a návratu domov už do súťaží nezasiahol. Samozrejme, že v rámci voľného programu boli lákadlom New Yorku nielen podniky na Broadway, svetelné reklamy na Time Square, prechádzky v Central parku alebo návštevy známych objektov ako napr. socha Slobody, Rockefeller Center či najvyšší objekt mesta Empire State Building. Hry boli venované pamiatke na obete z 11. septembra 2001, a preto boli našim cieľom aj návštevy Ground Zero (miesto po dvojičkách WTC), múzea Polície mesta New York (NYPD Museum), ako aj návštevy hasičských staníc FDNY.

Výsledky členov výpravy Slovenskej republiky si zaslúžia uznanie nielen verejnosti, ale aj nadriadených, pretože reprezentovali Slovenskú republiku, Policajný zbor Slovenskej republiky a Hasičský záchranný zbor na vlastné náklady. Celková bilancia štyri zlaté medaily, dve strieborné a jedna bronzová medaila je veľmi dobrým výsledkom reprezentácie ozbrojených bezpečnostných a záchranárskych zborov zo Slovenska a hovoria za všetko. 

V roku 2013 bude jubilejné 15. Svetové hasičské hry hostiť severoírsky Belfast a hry budú po tretí krát na území Európy a na „dosah“ Slovenska. 

Zlatú medailu v pretláčaní rukou v kategórii do 102 kg získal štátny policajt Tomáš Kiss. Bronzovú medailu v zápasení volným štýlom v kategórii do 85 kg získal ďalší štátny policajt Gabriel Gaško.

FDNY

Ground Zero

Hurikan Irene

Muzeum NYPD

NYPD cars

Port Autority Station

Sponzori

Stretnutie Justin

WPFG súťaže

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám