TFA Rakúsko 2010

Najzdatnejším hasičom Rakúska je aj Košičan


V sobotu 8. mája 2010 sa v rakúskom mestečku Siegendorf v kraji Burgenland uskutočnil už ôsmy ročník prestížnej medzinárodnej súťaže profesionálnych a dobrovoľných hasičov - výstižne nazvanej Najzdatnejší hasič Rakúska (z orig. Härtester Feuerwehrmann Österreichs). Vo vekovej kategórii M 30 (muži od 30 do 35 rokov) sa stal jej víťazom 32-ročný Adrián Ficík z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. V kategórii M 35 (muži od 35 do 40 rokov) skončil na 3. mieste 39-ročný Marek Slivka z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach. V štyroch disciplínach nasledujúcich po sebe s max. 8 min. prestávkou na oddych  tak hasiči museli napríklad rozvinúť hadice „B“ v dĺžke 80 m, 50 x udierať šesťkilogramovým kladivom do tzv. hammer boxu, prenášať 80 kg figurínu ako záťaž simulujú záchranu osoby na vzdialenosť 100 m, ďalej vyliezť pomocou lana na 3 m bariéru a zoskočiť z nej dolu do matraca. Súťažiaci si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou dvoch hasičských výsuvných rebríkov, a tiež vyniesť v obidvoch rukách 15 kg záťaž po schodoch do cca 8,5 m vysokej veže, kde mali za úlohu vytiahnuť zo zeme pomocou lana záťaž predstavujúcu dve hadice „B“. V poslednej z disciplín museli najskôr premiestniť dve 20 kg závažia cez 1,2 m vysokú a
1,5 m dlhú plošinu a následne zdolať únikovým schodiskom jedenásťpodlažnú administratívnu budovu. Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát (váha cca 2 kg)  a v troch zo štyroch súťažných disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).

Absolútnym víťazom a titul „Najzdatnejší hasič Rakúska“ opäť obhájil domáci dobrovoľný hasič Herbert Krenn. Súťaže sa celkom zúčastnilo 56 profesionálnych a dobrovoľných hasičov a zastúpenie mali tieto štáty: Rakúsko, Nemecko, Slovensko, Česko, Maďarsko a Anglicko.  

Viac informácií a fotografií nájdete na: www.tfa-austria.at


Ing. Juraj Kopúnek, vedúci výpravy
(0902 601 949)

Foto autor: Ing. Juraj Kopúnek
Foto 1 – Adrián Ficík (vľavo) a Marek Slivka so získanými trofejami a diplomami
Foto 2 – Adrián Ficík udiera kladivom do hammer boxu
Foto 3 – Marek Slivka počas súťaže pri montáži hubice na prúdnicu

Dokumenty na stiahnutie:


Výsledky

21.27 kb


Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám