TFA Rakúsko 2008

Siegendorf - Herbert Krenn


Slovenskí hasiči opäť úspešní na medzinárodnej súťaži v Rakúsku

Dňa 10. mája 2008 sa v rakúskom mestečku Siegendorf v kraji Burgenland uskutočnil už šiesty ročník prestížnej medzinárodnej súťaže hasičov - výstižne nazvanej Najzdatnejší hasič Rakúska (z orig. Toughest Firefighter Austria). Vo vekovej kategórii M 30 (muži od 30 do 35 rokov) obhájil 30-ročný Rastislav Pecník z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici prvenstvo z predchádzajúceho roku. V kategórii M 40 (muži od 40 do 45 rokov) skončil na 2. mieste 41-ročný Vlastimil Tomovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave. Slovenskú výpravu doplnil aj Adrian Ficik zo Závodného hasičského útvaru U.S. Steel Košice, ktorý pri svojej premiére na súťaži skončil v kategórii M 30 na 16. mieste. V štyroch disciplínach nasledujúcich po sebe s max. 8 min. prestávkou na oddych tak hasiči museli napríklad rozvinúť hadice „B“ v dĺžke 80 m, 50 x udierať šesťkilogramovým kladivom do tzv. hammer boxu, prenášať 80 kg figurínu ako záťaž simulujú záchranu osoby na vzdialenosť 100 m, ďalej vyliezť pomocou lana na 3 m bariéru a zoskočiť z nej dolu do matraca. Súťažiaci si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou dvoch hasičských výsuvných rebríkov, a tiež vyniesť v každej ruke 15 kg záťaž po schodoch do cca 8,5 m vysokej veže, kde mali za úlohu vytiahnuť zo zeme pomocou lana záťaž predstavujúcu dve hadice „B“. V poslednej z disciplín museli najskôr premiestniť dve 20 kg závažia cez 1,2 m vysokú a 1,5 dlhú plošinu a následne zdolať únikovým schodiskom jedenásť podlaží administratívneho objektu. Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát (váha cca 2 kg) a v troch zo štyroch súťažných disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).

Najzdatnejším hasičom Rakúska sa stal opäť po roku Herbert Krenn z Rakúska, druhé miesto obsadil Rastislav Pecník zo Slovenska a na treťom mieste skončil víťazov synovec Thomas Krenn z Rakúska. Súťaže sa zúčastnilo celkom 65 súťažiacich vrátane jednej rakúskej hasičky, ktorá musela splniť v súťaži rovnaké kritéria ako muži. Na súťaži mali zastúpenie tieto krajiny: Rakúsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Švédsko a Anglicko.

Slovenská výprava srdečne ďakuje p. Róbertovi Ladeckému z firmy Firecontrol Trnava za podporu a kolegom z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave s rodinami za povzbudzovanie priamo na mieste súťaže.

Viac informácií a fotografií nájdete na: www.tfa-austria.at

Juraj Kopúnek, vedúci výpravy

Dokumenty na stiahnutie:


video1

7401.77 kb

video2

8400.48 kb


Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám