WFG USA 2015

Svetové hry policajtov a hasičov 2015 vo Fairfaxe

V dňoch od 25. júna do 5. júla 2015 hostil americký Fairfax v štáte Virgínia policajtov a hasičov z celého sveta na prestížnych Svetových hrách policajtov a hasičov (z angličtiny World Police and Fire Games). Dvojčlennú slovenskú výpravu tvoril mjr. Ing. Juraj Kopúnek, VORŠ III. orgánu dozoru ZVJS z Generálneho riaditeľstva ZVJS v Bratislave, ktorý sa ako jeden zo zástupcov za Slovenskú republiku zúčastnil aj otváracieho ceremoniálu na štadióne Roberta F. Kennedyho vo Washingtone. Ďalším člnom výpravy bol npor. Ing. Miloš Dolanský, referent špecialista oddelenia výcviku PPÚ OPP KR PZ v Košiciach, ktorý sa žiaľ z dôvodu prípravy na súťaž v kulturistike nemohol zúčastniť otváracieho ceremoniálu. Otváracieho ceremoniálu sa zúčastnili predstavitelia miestnej správy, federálnej správy, čelný predstavitelia ozbrojených a bezpečnostných zborov, hasičských zborov, účastníci hier so sprievodom za účasti tisícok návštevníkov na štadióne. S príhovorom k účastníkom hier vystúpil aj generál Colin Luther Powell, ktorý pôsobil ako 65. minister zahraničných vecí U.S.A. vo vláde vo vláde Georga W. Busha.  

V druhý deň súťažného zápolenia dňa 27. júna 2015 vybojoval Miloš Dolanský , v koncertnej sále George Mason Univerzity vo Fairfaxe, vo vekovej kategórii kulturistov M 30 (od 30 do 39 rokov) s výškou od 1,72 m do 1,79 m, striebornú medailu pre výpravu Slovenska. Trojica medailistov: bronzová medaila Aloysius Jaimon z Kráľovskej polície Malajzia, zlatá medaila – Amit Chhetri z Indickej polície a strieborná medaila Miloš Dolanský z KR PZ Košice, Slovensko (na spoločnej fotografii počas vzájomného porovnávania pred rozhodcami).  

Obhájil tak pozíciu zo Svetových hier policajtov a hasičov z roku 2013, ktorú dosiahol 

v severoírskom Belfaste. Ing. Juraj Kopúnek sa v rámci športového zápolenia zúčastnil najprestížnejšej sútaže hier s názvom Ultimate Firefighter, ktorú vôbec ako prvý Slovák v histórii hier dokončil a k tomu aj bez časovej penalizácie. Súťaž pozostávala zo štyroch úsekov a predstavovala činnosť hasičov. Prvý úsek predstavoval roztiahnutie hadíc uložených v harmonike a následné zvinutie dvoch hadíc do kotúča a ich prenesenie do cieľa. Na druhom úseku bolo treba postaviť a vysunúť rebrík, vyniesť po schodoch na vež vysokú cca 12 m hadicu v harmonike, vytiahnuť na lane hadicu v kotúči, naskrutkovať armatúru na pristavenú hasičskú cisternu a nakoniec zaseknúť sekeru do dreveného klátu. Tretí úsek spočíval v posúvaní závažia vo vodorovnom smere prostredníctvom gumového kladiva, následného slalomu medzi hydrantmi a ťahaní 90 kg figuríny simulujúcej záchranu osoby do cieľa úseku. Záver súťažnej trati predstavoval dvojitý výbeh na vežu – prvý krát s hadicou v harmonike na pleci a druhý krát s motorovou pílou v ruke.

Okrem súťaženia navštívil mjr. Ing. Kopúnek aj väzenské zariadenia pre dospelých v správe úradu šerifa vo Fairfaxe a stretol sa aj vôbec s čelným predstaviteľom úradu šerifa vo Fairfaxe, ktorým je prvý krát v histórii žena – pani Stacey Kincaid. Zároveň sa dňa 30. júna 2015 vo Washingtone zúčastnil aj pietneho zhromaždenia (z angličtiny Law Enforcement Officer Memorial) venovaného policajtom a šerifom, ktorí zahynuli vo výkone služby a navštívil aj Národný cintorín v Arlingtone. V závere svojho pobytu sa stretol na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v U.S.A. s pánom veľvyslancom Petrom Kmecom a konzulom, kde mu pracovníci veľvyslanectva ukázali priestory nášho zastupiteľského úradu.

Poďakovanie patrí predovšetkým plk. Ing. Petrovi Kovaríkovi – policajnému pridelencovi na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v U.S.A. za prejavenú pomoc a podporu na Svetových hrách policajtov a hasičov. 

Súťaž Ultimate Firefighter

Výsledky

Kulturistika

Ceremoniál

Hasičská technika

Policajná technika

Pentagon memorial

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám