TFA Rakúsko 2014

Medzi najzdatnejšími hasičmi Rakúska aj Slováci

V sobotu 17. mája 2014 sa v rakúskom mestečku Siegendorf v kraji Burgenland uskutočnil už 11. ročník prestížnej medzinárodnej súťaže profesionálnych a dobrovoľných hasičov - výstižne nazvanej Najzdatnejší hasič Rakúska (z orig. Härtester Feuerwehrmann Österreichs). Ako prvý zo Slovákov sa prezentoval v súťaži vo vekovej kategórii M 35 (muži od 35 do 40 rokov) v daždivom počasí Adrián Ficík zo Závodného hasičského útvaru U.S. Steel v Košiciach a časom 07:54 min získal 2. miesto. Vo vekovej kategórii M 18 (muži od 18 do 30 rokov) získal 2. miesto nrtm. Erik Remák z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach, ktorý si s nástrahami súťaže pozostávajúcej zo štyroch disciplín poradil za 07:31 min. V kategórii M 40 (muži od 40 do 45 rokov) skončil na 2. mieste por. Marek Slivka z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach, keď súťažné disciplíny zvládol za 08:12 min. Vystúpenie slovenských hasičov – záchranárov zavŕšil nrtm. Marek Šalacha z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach, ktorého o medailovú pozíciu pripravila časová penalizácia, a tak skončil na 4. mieste časom 08:06 min.

Súťaž pozostávala zo štyroch disciplín nasledujúcich po sebe s časovými odstupmi 10 min. od štartu. V prvej z disciplín museli únikovým schodiskom zdolať jedenásťpodlažnú administratívnu budovu výbehom v plnom hasičskom výstroji s autonómnym dýchacím prístrojom po schodoch hore i s obrátkou dolu schodmi. V druhej disciplíne museli súťažiaci na hasičskej striekačke kohútovým ventilom pustiť vodu do hadíc následne ich rozvinúť a prúdom vody z prúdnice zraziť terčík a následne hadicu naplnenú vodou dotiahnuť naspäť a prúdnicu uložiť do dreveného boxu, kde nesmela prečnievať. V tretej z disciplín najskôr preniesť hasičský rebrík a oprieť ho o konštrukciu drevenej veže a vyniesť 2 x 15 kg záťaž v rukách po dvojramenných drevených schodoch na plošinu veže do cca 12,5 m, kde mali za úlohu vytiahnuť zo zeme pomocou lana záťaž predstavujúcu dve hadice „B“. Následne zniesť záťaž dolu po schodoch a uložiť je na vyznačené miesto a presunúť hasičský rebrík na pôvodné miesto a po montáž hubice na prúdnicu dobehnúť do cieľa. V poslednej silovej disciplíne s prekážkami hasiči najskôr šesťkilogramovým kladivom do tzv. hammer boxu, aby presunuli horizontálnym pohybom bremeno na požadovanú vzdialenosť, ďalej prenášať záťaž cez 2 drevené tunely a prenášať 80 kg figurínu ako záťaž simulujú záchranu osoby na vzdialenosť 100 m a vyliezť pomocou lana na 3 m vysokú bariéru, ktorá bola v daždivom počasí pre mnohých účastníkov nezdolaná.

Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v limite 5 minút v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát a nohavice (váha cca 5 kg), hasičské zásahové topánky a v troch zo štyroch súťažných disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).

Absolútnym víťazom sa stala titul „Najzdatnejší hasič Rakúska“ získal profesionálny hasič Lukáš Novák z Hasičského záchranného sboru hl. města Prahy časom 06:24 min., keď zvíťazil aj v kategórii M 30 (muži od 30 do 35 rokov). Najlepším zo Slovákov bol nrtm. Erik Remák, ktorý skončil celkovo na 4. mieste. Medzi tucet najzdatnejších hasičov pre rok 2014 v Rakúsku sa zaradili aj ostatní slovenskí profesionálni hasiči Adrián Ficík (6. miesto), nrtm. Marek Šalacha (9. miesto) aj por. Marek Slivka (12. miesto). Súťaže sa celkom zúčastnilo 65 profesionálnych a dobrovoľných hasičov a zastúpenie mali tieto štáty: Rakúsko, Nemecko, Slovensko, Slovinsko a Česko.

Viac informácií a fotografií nájdete na: www.tfa-austria.at. Videá a fotky k dispozícii na FB stránke https://www.facebook.com/TheTfaTeamOfSlovakia/posts/653347728067676