TFA Rakúsko 2007

TFA AUSTRIA 2007


TFA AUSTRIA 2007 – 5.ročník
Slovenskí profesionálni hasiči úspešne reprezentovali Slovensko na prestížnej medzinárodnej súťaži Toughest Firefighter Austria - Najzdatnejší hasič Rakúska, ktorá sa konala 18. augusta 2007 na ploche pred novo otvorenou hasičskou zbrojnicou v burgenlandskom mestečku Siegendorf. 
Súťažiaci si zmerali svoje schopnosti a zručnosti na čas v štyroch disciplínach, medzi ktorými absolvovali 8-minútovú prestávku. Počas súťaže museli mať na sebe hasičskú výstroj, a to prilbu a hasičský zásahový kabát. V troch disciplínach museli mať so sebou aj približne 15-kilogramový autonómny dýchací prístroj. Hasiči museli v prvej disciplíne okrem iného rozvinúť 80 metrov dlhé hadice, v druhej disciplíne napríklad 50 ráz udrieť 6-kilogramovým kladivom do takzvaného hammer boxu, preniesť 80-kilogramovú figurínu do vzdialenosti 100 metrov, čo malo simulovať záchranu osoby či vyliezť pomocou lana na trojmetrovú bariéru a zoskočiť z nej. Okrem toho v tretej disciplíne inštalovali dva hasičské výsuvné rebríky a vynášali 15-kilogramové bremeno v každej ruke po schodoch do 8,5 metra vysokej veže. V poslednej z disciplín mali za úlohu premiestniť dve 20 kilogramové závažia cez 1,2 metra vysokú a 1,5 metra dlhú plošinu a následne vybehnúť únikovým schodiskom do jedenásteho poschodia administratívneho objektu.
Tridsaťročný Ing. Rastislav Pecník z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici zvíťazil v kategórii muži od 30 do 35 rokov. Obhájil tak prvenstvo z minulého roka, kde ako 29-ročný súťažil ešte v kategórii muži od 18 do 29 rokov. Vtedy dosiahol rovnaký čas ako Rakúšan René Hynek. V absolútnom poradí všetkých 95 súťažiacich z celej Európy, medzi ktorými bola aj jedna žena, obsadil tretiu priečku, čo sa mu takisto podarilo aj vlani.
Štyridsaťročný Vlastimil Tomovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave obsadil šieste miesto vo vekovej  kategórii M 40 (od 40 do 45 rokov) a v celovom poradí skončil na 42. mieste. Absolútnym víťazom a Najzdatnejším hasičom Rakúska sa stal opäť rakúsky hasič Herbert Krenn.
Slovenskí hasiči sa zúčastnili aj slávnostného otvorenia novej hasičskej stanice dobrovoľného hasičského zboru v Siegendorfe. Pri tejto príležitosti sa stretli aj so starostom Siegendorfu p. Gerhardom Steierom, ktorému odovzdali publikácie a propagačné materiály o meste Trnava.

Poďakovanie patrí tým, ktorí umožnili účasť hasičov na tomto nielen športovom podujatí, a to Krajskému riaditeľstvu Hasičského a záchranného zboru v Trnave, p. Róbertovi Ladeckému,
p. Ivanovi Stražanovi, Mestskému úradu v Trnave a Obecnému úradu v Majcichove.

        Ing. Juraj Kopúnek, vedúci výpravy


Popis disciplín TFA AUSTRIA 2007

1.disciplína:
Po štarte pripojiť dve polospojky hadíc „B“ (2 x 4B hadice) na čerpadlo cisternovej automobilovej striekačky a do vzdialenosti 80 m ich rozvinúť. Ďalej bežať 10 m ku dvom rozvinutým hadiciam „B“ a tie po jednej na jednoducho zbaliť do kotúča, uložiť do 10 m vzdialenej debne, aby netrčali hadice a polospojky z debne a dobehnúť 10 m do cieľa.

2. disciplína
Po štarte 100 x udrieť kladivom (50 x na horný aj spodný rám) do tzv. hammer boxu, po 10 m zobrať 15 kg kanister a prejsť ním cez tunel a prejsť 10 m okolo kužeľa, otočiť sa a prejsť s kanistrom nazad cez tunel a do vyznačeného priestoru položiť kanister. Následne preniesť 80 kg figurínu na vzdialenosť 4 x 25 m, potom sa pomocou lana vyšplhať na 3 m vysokú bariéru a zoskočiť dole do matraca. Táto disciplína sa ako jediná vykonávala bez autonómneho dýchacieho prístroja.

3. disciplína
Po štarte premiestniť po jednom dva výsuvné rebríky a oprieť ich o konštrukciu veže, ďalej vziať dva kanistre o hmotnosti 15 kg a vyšliapať s nimi po schodoch do 2. podlažia na podestu veže. Položiť ich hore na vyznačený priestor a vytiahnuť zo zeme dve „B“ hadice „B“ pomocou lana. Následne vziať dva  kanistre a zniesť ich po schodoch dole a položiť ich na vyznačené miesto, po 10 m naskrutkovať hubicu na prúdnicu „C“ umiestnenú na konštrukcii veže a dobehnúť 10 m do cieľa.

4. disciplína
Premiestniť dva 20 kg kanistre po schodoch cez lávku (kanistre medzi zábradlím lávky) a následne cez plošinu (1,2 metra vysokú a 1,5 metra dlhú) a vybehnúť alebo vyšliapať po požiarnom schodisku 11. poschodí administratívneho objektu.

Oddych medzi disciplínami max. 8 min. + čas, ktorý si súťažiaci ušetril zo 4 min. limitu, do ktorého musel disciplínu zvládnuť

Dokumenty na stiahnutie:


Výsledky

134.76 kb

Slovenskí požiarnici uspeli v medzinárodnej súťaži v Rakúsku

BRATISLAVA 20. augusta (SITA)
Slovenskí hasiči v sobotu 18. augusta úspešne reprezentovali našu krajinu v prestížnej medzinárodnej súťaži Toughest Firefighter Austria - Najzdatnejší hasič Rakúska, ktorá sa konala v burgenlandskom mestečku Siegendorf. Tridsaťročný Rastislav Pecník z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici zvíťazil v kategórii muži od 30 do 35 rokov. Obhájil tak prvenstvo z minulého roka, kde ako 29-ročný súťažil ešte v kategórii muži od 18 do 29 rokov. Vtedy dosiahol rovnaký čas ako Rakúšan René Hynek. V absolútnom poradí všetkých 95 súťažiacich z celej Európy, medzi ktorými bola aj jedna žena, obsadil tretiu priečku, čo sa mu takisto podarilo aj vlani. Absolútnym víťazom a Najzdatnejším hasičom Rakúska sa stal domáci požiarnik Herbert Krenn, ako druhý skončil Joachim Posanz z Nemecka. Šieste miesto pre Slovensko získal v kategórii od 40 do 45 rokov 40-ročný Vlastimil Tomovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave.
Súťažiaci si zmerali svoje schopnosti a zručnosti na čas v štyroch disciplínach, medzi ktorými si mohli zobrať maximálne 8-minútovú prestávku. Počas súťaže museli mať na sebe hasičskú výstroj, a to prilbu a hasičský zásahový kabát. V troch disciplínach museli mať so sebou aj približne 15-kilogramový dýchací prístroj. Hasiči museli rozvinúť 80 metrov dlhé hadice, 50 ráz udrieť 6-kilogramovým kladivom do takzvaného hammer boxu, preniesť 80-kilogramovú figurínu do vzdialenosti 100 metrov, čo malo simulovať záchranu osoby či vyliezť pomocou lana na trojmetrovú bariéru a zoskočiť z nej. Okrem toho inštalovali dva hasičské výsuvné rebríky a vynášali 15-kilogramové bremeno v každej ruke po schodoch do 8,5 metra vysokej veže. V poslednej z disciplín mali za úlohu premiestniť dve 20 kilogramové závažia cez 1,2 metra vysokú a 1,5 metra dlhú plošinu a následne zbehnúť únikovým schodiskom z jedenásteho poschodia administratívneho objektu.

Majcichovčan V. Tomovič medzi najzdatnejšími hasičmi Rakúska

V. Tomovič sa najzdatnejší hasič v Rakúsku nestal

Rastislav Pecník opäť železným hasičom


Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám