TFA Maďarsko 2010

Najzdatnejším hasičom v Maďarsku sa po prvý krát stal domáci súťažiaci.


Za krásneho slnečného počasia privítala dňa 29. mája 2010 maďarská metropola Budapešť rekordný počet účastníkov na prestížnej extrémnej medzinárodnej súťaži profesionálnych i dobrovoľných hasičov - záchranárov výstižne nazvanej „Najtvrdší hasič prežije - Maďarsko“ (z orig. Toughest Firefighter Alive - Hungary 2010, skrátene TFA - Hungary). Do súťaže jednotlivcov sa zapojilo 172 hasičov - záchranárov z Maďarska, Poľska, Slovenska a Anglicka. V súťaži družstiev zápolilo až 25 trojčlenných družstiev hasičov - záchranárov.

Vo vekovej kategórii M 30 (od 30 do 35 rokov) pri 45 súťažiacich v kategórii obsadil časom 6:06,97 min. nemedailové štvrté miesto Adrián Ficík z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach.

Naopak vo vekovej kategórii M 35 (od 35 do 40 rokov) získal druhé miesto časom 6:13,73 min. Marek Slivka z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach. Z celkového počtu 29 súťažiacich v danej kategórii sa na 25. mieste umiestnil Radovan Gažo z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave, ktorý dosiahol čas 9:59,66 min.

V kategórii M 40 (od 40 do 45 rokov) sa predstavilo 10 hasičov - záchranárov a časom 8:08,38 min. získal štvrté miesto trojnásobný víťaz tejto kategórie Vlastimil Tomovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave, ktorý však v roku 2009 absolvoval dve operácie.

V súťaži družstiev po zrátaní časov troch členov súťažného družstva v zložení Adrián Ficík, Marek Slivka a Vlastimil Tomovič obsadilo slovenské družstvo 10. miesto z 25 zúčastnených súťažných družstiev.

V štyroch disciplínach nasledujúcich po sebe s max. 5 min. prestávkou na oddych tak hasiči museli napr. v behu rozvíjať hadice v dĺžke 80 m, ďalej 100 krát udierať obojruč 6 kg kladivom do tzv. hammer boxu, prenášať 80 kg figurínu simulujú záchranu osoby na vzdialenosť 100 m, preliezť pomocou lana 2,5 m bariéru. Hasiči si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou dvoch rebríkov, výstupom a zostupom po oceľovej veže so záťažou 15 kg kanistra v každej ruke, vytiahnutím dvoch hadíc ako záťaže na lane a nakoniec aj zdolať jedenásťpodlažnú budovu Paláca umenia v Budapešti.

Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát (váha cca 2 kg) a v 3 zo 4 disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).

Absolútnym víťazom sa po prvý krát v histórii tejto súťaže stal maďarský hasič - záchranár Szabolcs Szentesi z hasičského zboru HÖT Szeged.

Viac info na www.firesport.hu

Dokumenty na stiahnutie:


výsledky TFA

382.33 kb


Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám