TFA Maďarsko 2008

Slováci víťazne v Budapešti


Dňa 31. mája 2008 sa v okolí Paláca umenia v Budapešti konala prestížna extrémna hasičská súťaž nazvaná „Najtvrdší hasič prežije – Budapešť 2008“ (z orig. Toughest Firefighter Alive – Budapest 2008, zkrátene TFA - Budapest). Vo vekovej kategórii M 30 (od 30 do 35 rokov) obhájil víťazstvo kpt. Ing. Rastislav Pecník z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici. Na 10. mieste v tejto kategórii sa umiestnil Adrián Ficík zo Závodného hasičského útvaru U.S. Steel v Košiciach. V kategórii M 40 (od 40 do 45 rokov) zopakoval po roku víťazstvo aj npor. Bc. Vlastimil Tomovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave.

V štyroch disciplínach nasledujúcich po sebe s max. 5 min. prestávkou na oddych si súťažiaci museli okrem teplého počasia poradiť aj s rozvíjaním hadíc v dĺžke 80 m, ďalej 100 krát udierať obojruč 6 kg kladivom do tzv. hammer boxu, prenášať 80 kg figurínu simulujú záchranu osoby na vzdialenosť 100 m, preliezť pomocou lana 2,5 m bariéru. Ďalej si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou dvoch rebríkov, výstupom a zostupom z 10 m vysokej lávky so záťažou 15 kg kanistra v každej ruke, vytiahnutím dvoch hadíc ako záťaže na lane do výšky 10 m a nakoniec aj vybehnúť po schodoch dvanásť podlaží budovy Paláca umenia v Budapešti. Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát (váha cca 2 kg) a v 3 zo 4 disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).

Celkovým víťazom a „najtvrdším“ hasičom v Maďarsku pre rok 2008 sa stal po roku opäť Rastislav Pecník. Súťaž dokončilo 109 súťažiacich z Maďarska, Slovenska a Anglicka. Slovenské družstvo v zložení Rastislav Pecník, Vlastimil Tomovič a Adrián Ficík obsadilo po súčte dosiahnutých časov členov súťažného družstva 3. miesto spomedzi 17 súťažných družstiev.

Ing. Juraj Kopúnek


Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám