WFG Írsko 2013

World Police and Fire Games 2013 v Belfaste

Po prvý krát v histórii sa prekrásne mesto Belfast v Severnom Írsku stalo dejiskom ďalších Svetových hier policajtov a hasičov (z orig. World Police and Fire Games) a vôbec po prvý krát sa hry uskutočnili na území Spojeného kráľovstva Veľkej Británie.

Hry odštartovali dňa 1. augusta 2013 veľkolepým otváracím ceremoniálom so zapálením ohňa hier za účasti najvyšších politických predstaviteľov Severného Írska a skončili famóznym zatváracím ceremoniálom aj s účasťou najznámejšej vojenskej leteckej akrobatickej skupiny RED ARROWS. Do hlavného mesta Severného Írska prišlo takmer 7000 súťažiacich z celého sveta (67 krajín sveta!) a zápolili v 56 športových odvetviach medzi ktorými nechýbala ani kulturistika, tlak na lavičke, mŕtvy ťah či pretláčanie rukou. Info na http://www.2013wpfg.com/opening-closing-ceremony-highlights. Svetové hry policajtov a hasičov sa v minulosti konali v New Yorku v roku 2011 a Slováci si priniesli 4 zlaté medaily v pretláčaní rukou a mŕtvom ťahu a 2 strieborné medaily v pretláčaní rukou a tlaku na lavičke.

Do súťaží sa zapojil najskôr bratislavský štátny policajt Milan Ferančík - študent na Policajnej akadémii v Bratislave, ktorý si v bazéne vo viacúčelovej športovej hale AURORA v Bangore neďaleko Belfastu vyplával 3 medaily (2 strieborné - 100 m znak a 100 m motýlik a 1 bronzovú medailu - 200 m polohový závod). Známy slovenský kulturista a aj príslušník Policajného zboru Miloš Dolanský z Košíc, ktorý na každých majstrovstvách Slovenskej republiky upúta svojou mimoriadne estetickou postavou a formou, na súťaž nastúpil s 93 kg čistej a vydretej svaloviny, vďaka čomu pre Slovensko vybojoval striebornú medailu. Vôbec prvú z takéhoto podujatia v kulturistike! Kulturistická súťaž odštartovala predpoludním prezentáciou a vážením, popoludnajším semifinálem a večerným finálem pred zaplnenou halou belfastskou Waterfronthall. Je potešujúce, že Miloš Dolanský vybojoval druhé miesto vo svojej výškovej kategórii, kde ho dokázal poraziť iba 105 kg ťažký štátny policajt z Malajzie.

Za štátnymi policajtmi zo Slovenska nezaostávali ani príslušníci Hasičského a záchranného zboru Pavol Varchola a Pavol Pangrac z Bardejova, keď v už spomínanej bangorskej viacúčelovej športovej hale AURORA v disciplíne tlak na lavičke získali zlatú a bronzovú medailu. Hasič - strojník Pavol Varchola navyše získal aj prvenstvo v disciplíne mŕtvy ťah, kde výkonom 300 kg prekonal "bradatý" rekord hier. Výkonom 200 kg v tlaku na lavičke suverénne zvíťazil a po pripočítaní 300 kg z mŕtveho ťahu vytvoril aj ďalší rekord hier v súčte 500 kg v disciplíne silový dvojboj a získal aj druhú zlatú medailu! Hasič - záchranár Pavol Pangrac vytlačil na lavičke váhu 172,5 kg a vo svoje kategórii skončil na treťom mieste. Pavol Varchola súťažil v tlaku na lavičke a v silovom dvojboji (tlak na lavičke a mŕtvy ťah) v kategórii do 100 kg, Pavol Pangrac v tlaku na lavičke v kategórii do 90 kg a ďalší kolega z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bardejove hasič - záchranár Samuel Šuťak súťažil v pretláčaní ľavou a pravou rukou v kategórii do 79,5 kg. 

Samuel Šuťak sa v súboji s ľavou rukou vo svojej váhovej kategórii prebojoval v divákmi zaplnenej Games Village v centre Belfastu až do finále, kde nestačil na gruzínskeho štátneho policajta a rovnaký scenár mal aj súboj pravou rukou. Temer rovnaký osud postretol aj hraničného policajta Tomáša Kissa, ktorý súťažil v pretláčaní ľavou a pravou rukou v kategórii do 102 kg. Najskôr vo finále podľahol v pravačke opäť gruzínskemu policajtovi a o striebro ho v ľavačke obral Islanďan. Získané striebro a bronz tak uzavreli medailovú zbierku Slovákov na hrách v Belfaste. Výsledky našich policajtov a hasičov - záchranárov na Svetových hrách policajtov a hasičov v Belfaste, ktorí si domov priviezli dve zlaté, šesť strieborných a tri bronzové medaily opäť potvrdili, že v daných disciplínach patria medzi svetovú špičku.

Organizátorom hier, promóterom súťaží a hlavne neúnavným dobrovoľníkom patrí veľká vďaka za mimoriadne kvalitné športové súťaže, úžasné a nezabudnuteľné hry.

Klipy zo súťaže kulturistiky na http://www.2013wpfg.com/world-police-fire-games-tv - 3. deň hier a pretláčania rukou na http://www.2013wpfg.com/world-police-fire-games-tv - 9. deň hier.

Informácie o hrách s bohatou videodokumentáciou a fotografiami nájdete na oficiálnej webovej stránke hier na http://www.2013wpfg.com/ alebo na facebookovej stránke hier https://www.facebook.com/pages/WPFG-Belfast-2013/252825558095578?fref=ts . 

Je to vlastne niečo ako olympiáda a oslava športu pre policajtov a hasičov (aktívnych i tých na dôchodku), teda ľudí, ktorí chránia Vaše životy a majetok.

Linky na videá z hier sú dostupné na adrese: http://www.2013wpfg.com/world-police-fire-games-tv a rovnako aj na webstránke BBC Northern Ireland 

http://www.bbc.co.uk/news/uk-northern-ireland-23543508

http://www.bbc.co.uk/news/uk-northern-ireland-23671052

Hasičská technika

Polícia

Slovenské úspechy

Športoviská WPFG

Vozový park PSNI

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám