TFA Slovensko 2013

Článok (zdroj HaZZ)


V sobotu 15. júna 2013 usporiadalo Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici spolu s organizačnými partnermi v meste pod Urpínom podujatie pod názvom Deň hasičov, ktorého súčasťou bola už po šiesty krát medzinárodná súťaž dobrovoľných a profesionálnych hasičov TFA Slovakia 2013 (Toughest firefighter`s alive - Najtvrdšie hasičské prežitie). Zároveň pre návštevníkov boli pripravené rôzne sprievodné podujatia, ako napríklad prezentácia hasičskej techniky a ukážky zásahovej činností príslušníkov Hasičského a záchranného zboru pri požiaroch alebo záchrane z výšok.

Slávnostne otvorenie súťaže sa uskutočnilo za prítomnosti podpredsedníčky NR SR Jany Laššákovej, primátora mesta Banská Bystrica Petra Gogolu, riaditeľa KR HaZZ v Banskej Bystrici Dušana Sľúku a ďalších čestných hostí.
Na štart súťaže TFA Slovakia 2013 sa postavilo celkovo 55 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zo Slovenska, Česka a Poľska. Hasiči z Maďarska sa aj napriek veľkej snahe súťaže nezúčastnili, kvôli povodňovej situácii v ich krajine.

Súťažiaci štartovali v dvoch paralelných dráhach a celkovo v štyroch disciplínach museli prekonať nástrahy jednotlivých prekážok. Prvá disciplína (Hadice) sa uskutočnila v parkovacej zóne Europa Business Center. Táto disciplína pozostávala z rozvinutia 8 ks hadíc "B" na dĺžku 80 metrov a potom v stočení dvoch hadíc "B" do kotúča. Druhá disciplína (Prekážková dráha) sa uskutočnila pred vchodom do Europa Shopping Center. V tejto disciplíne súťažiaci zápasili so 6 kg kladivom, ktorým 100 krát udierali obojruč do tzv. Hamerboxu, ďalej prenášali 80 kg figurínu na vzdialenosť 60 metrov a prekonávali aj za pomoci lana 3 metre vysokú bariéru. Tretia disciplína (Veža) sa znova uskutočnila v parkovacej zóne Europa Business Center, kde bola z dreva postavená 10 metrová veža. V tejto disciplíne súťažiaci opierali hasičské rebríky do vyznačeného priestoru, vystúpili a zostúpil po schodoch na 10 m vysokú vežu so záťažou, ktorá predstavovala 20 kg kanister v každej ruke, ďalej vytiahli dve zmotané hadice o celkovej váhe 25 kg, ktoré boli pripevnené na konci lana a nakoniec naskrutkoval hubicu na prúdnicu. Posledná disciplína (Schody) prebiehala vo výškovej budove Europa Business Center. Pri tejto disciplíne si každý súťažiaci siahol na dno svojich síl, nakoľko vybiehal na 22. poschodie (400 schodov) najvyššej budovy v Banskej Bystrici. Nad dodržiavaním pravidiel a časových limitov dozerali rozhodcovia - príslušníci Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici.

Súťažilo sa v piatich vekových kategóriách M18, M30, M35, M40 a M45. Najlepšie sa v celkovom poradí umiestnil Rastislav Pecník (G4S Fire Services s.r.o.. Druhé miesto obsadil poľský reprezentant Marcin Zdzieblo (S.A. PSP Krakow) a na treťom mieste sa umiestnil príslušník Hasičského a záchranného zboru Jozef Pazera (OR HaZZ v Kežmarku).
V kategórii od 45. do 50.rokov získal tretie miesto Majcichovčan a dlhoročný extrémny hasič-záchranár kpt. Bc. Vlastimil Tomovič z OR HaZZ v Trnave.

Najlepší súťažiaci v jednotlivých kategóriách ako aj celkový vyťaží si prevzali ocenenia z rúk plk. JUDr. Alexandra Nejedlého - prezidenta Hasičského a záchranného zboru, plk. Ing. Dušana Sľúku - riaditeľa KR HaZZ v Banskej Bystrici a hlavného rozhodcu súťaže PaedDr. Petra Polakoviča, PhD. - vedúceho Katedry protipožiarnnej ochrany Drevárskej fakulty technickej univerzity vo Zvolene.

Dokumenty na stiahnutie:


Propozície

645.5 kb

Výsledky

42.62 kb

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám