TFA Nemecko 2010

Požiarnicke hry


6. Majstrovstvá Európy v TFA počas výstavy Interschutz - Der Rote Hahn


V poradí 6. Majstrovstvá Európy v extrémnej súťaži profesionálnych a dobrovoľných hasičov, výstižne nazvanej „Najtvrdší hasič prežije“ (z originálneho názvu Toughest Firefighter Alive - TFA), sa konali v dňoch 10. až 12. júna 2010. Súťaž sa konala na výstavisku v Lipsku (Spolková republika Nemecko) ako sprievodný program celosvetovej hasičskej výstavy Interschutz - Der Rote Hahn. Súťaže sa zúčastnilo celkom 117 súťažiacich v niekoľkých vekových kategóriách.
Vo vekovej kategórii M 30 obsadil šieste miesto mjr. Ing. Rastislav Pecník z Prezídia HaZZ, v kategórii M 35 obsadil šieste miesto pprap. Marek Slivka z OR HaZZ v Michalovciach a v kategórii M 40 na piatom mieste skončil npor. Ján Štulajter z OR HaZZ v Brezne. Najlepší výsledok v celkovom hodnotení dosiahol mjr. Ing. Rastislav Pecník z Prezídia HaZZ, keď obsadil 11. miesto zo 117 súťažiacich z Nemecka, Anglicka, Francúzska, Nórska, Švédska, Rakúska, Poľska, Maďarska, Holandska, Českej republiky a Slovenskej republiky.

Slovenskú výpravu tvorili:
mjr. Ing. Rastislav Pecník, vedúci výpravy z Prezídia Hasičského a záchranného zboru v Bratislave
npor. Ján Štulajter, technik špecialista z OR HaZZ v Brezne
por. Bc. Juraj Oravec, hasič záchranár špecialista z OR HaZZ v Trenčíne
ppráp. Marek Slivka, technik strojník z OR HaZZ v Michalovciach
ppráp. Bc. Martin Malatinka, hasič záchranár z OR HaZZ v Trnave
kpt. Bc. Vlastimil Tomovič, hasič záchranár špecialista z OR HaZZ v Trnave
por. Bc. Jozef Pazera, hasič záchranár špecialista z OR HaZZ v Kežmarku

V štyroch disciplínach nasledujúcich po sebe s odstupom 15 min. tak súťažiaci hasiči museli napr. v behu rozvíjať gumové hadice v dĺžke 80 m, ďalej 100 krát udierať obojruč kladivom do tzv. hammer boxu, prenášať 90 kg záťaž (simulujú záchranu osoby) na vzdialenosť 100 m, preliezť pomocou lana 3 m vysokú bariéru. Hasiči si museli v jednej z disciplín poradiť aj s inštaláciou dvoch výsuvných rebríkov, výstupom a zostupom z cca 8,5 m vysokej veže so záťažou 15 kg kanistra v každej ruke, vytiahnutím dvoch hadíc pripevnených na konci lana ako záťaže do výšky 8,5 m a nakoniec aj vybehnúť v poslednej súťažnej disciplíne točitým schodiskom na 75 m vysokú vežu miestneho výstaviska. Uvedené disciplíny súťažiaci vykonávali v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu (váha cca 1,5 kg), hasičský zásahový kabát (váha cca 2 kg) a v 3 zo 4 disciplín aj autonómny dýchací prístroj (váha cca 15 kg).

Titul európskeho šampióna tretíkrát obhájil český hasič Lukáš Novák, ktorý bol aj víťazom kategórie M 18 (od 18 do 30 rokov). Rastislav Pecník skončil v celkovom poradí na 11. mieste, Jozef Pazera na 21. mieste, Marek Slivka na 22. mieste, Juraj Oravec na 23. mieste, Ján Štulajter na 35. mieste, Martin Malatinka na 64. mieste a Vlastimil Tomovič na 88. mieste.

Popis disciplín 6. Majstrovstiev Európy v TFA:
1. Disciplína
Po štarte pripojiť dve polospojky gumených hadíc „B“ (2 x 4 B hadice o ? 75 mm) na čerpadlo cisternovej automobilovej striekačky a do vzdialenosti 80 m ich rozvinúť. Ďalej bežať 10 m ku dvom rozvinutým gumovým hadiciam „B“ a tie po jednej na jednoducho zbaliť do kotúča, vložiť do 5 m vzdialenej drevenej debne tak, aby hadice nevytŕčali z debne a dobehnúť 5 m do cieľa.

2. Disciplína
Po štarte 100 x udrieť kladivom (50 x na horný aj spodný rám) do tzv. Hammer boxu, po 5 m zobrať 20 kg kanister a prejsť ním cez tunel a prejsť 5 m okolo kužeľa, otočiť sa a prejsť s kanistrom nazad cez tunel a do vyznačeného priestoru položiť kanister. Následne preniesť 90 kg závažie na vzdialenosť 100 m, potom po 100 m behu sa pomocou lana vyšplhať na 3 m vysokú bariéru a zoskočiť dole do matraca. Táto disciplína sa ako jediná vykonávala bez autonómneho dýchacieho prístroja.

3. Disciplína
Po štarte vziať dva výsuvné rebríky (4,6 m dlhé) a oprieť ich o konštrukciu únikového schodiska, ďalej vziať dva kanistre o hmotnosti 15 kg a vyšliapať s nimi po točitých schodoch do 3. podlažia na podestu požiarneho schodiska. Položiť ich na vyznačený priestor a vytiahnuť zo zeme na vrch schodiska prostredníctvom lana dve „B“ hadice upevnené na jeho konci ako záťaž. Následne vziať odložené dva kanistre a zniesť ich po schodoch dole. Následne naskrutkovať hubicu na prúdnicu umiestnenú na prenosnej hasičskej motorovej striekačke a po 10 m dobehnúť do cieľa.

4. disciplína
Vybehnúť alebo vyšliapať po točitom schodisku na 75 m vysokú vežu miestneho výstaviska.

mjr. Ing. Rastislav Pecník, vedúci výpravy

Dokumenty na stiahnutie:Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám