TFA Česko 2002

IRON FIREMAN - ŽELEZNÝ HASIČ 2002


IRON FIREMAN - ŽELEZNÝ HASIČ 2002
Až na dno svojich síl museli siahnuť všetci účastníci extrémnej súťaže IRON FIREMAN 2002, ktorá sa uskutočnila 6. októbra tohto roku v Prahe, za účasti niekoľkých stoviek pražských divákov. Súťažiacim hasičom počasie vôbec neprialo. Studený vietor a dážď ich však od podania vrcholových výkonov neodradili.
Titul ŽELEZNÝ HASIČ pre rok 2002 putuje na Slovensko vďaka výbornému výkonu ppor. Rastislava Pecníka z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici.
Hasiči súťažili v predpísanom výstroji -- hasičskej prilbe, tričku, zásahovom kabáte, teplákoch, s dýchacím prístrojom vážiacim 15 kg.
Súťažilo sa v troch disciplínach:
1. disciplína -- rozvinutie hadíc

Súťažiaci pripojí hadice na hrdlá a rozvinie celkom 8 hadíc na vzdialenosť 65 m. Po dosiahnutí predpísanej vzdialenosti prúdnice odkladá a zmotáva dve hadice a prenáša ich na vyznačené miesto.
2. disciplína -- silová
Súťažiaci po štarte vezme 6-kilogramové kladivo a v tzv. hamer boxe udrie 60 x do hornej a spodnej hranice boxu. Potom vezme dve 25 kg bremená v tvare kanistry a prenesie ich na vzdialenosť 40 metrov. Prekoná 2-metrovú bariéru, vo vyznačenom priestore naskrutkuje na stabilný hasičský monitor prúdnicu, opäť prekoná bariéru a disciplínu ukončí 30-metrovým behom.
3. disciplína -- vybehnutie na 23. poschodie
Súťažiaci po štarte beží po schodoch až na 23. poschodie.
Každá disciplína sa meria samostatne. Medzi jednotlivými disciplínami má pretekár 5 minút na relaxáciu. Celkovým víťazom sa stáva súťažiaci, ktorý dosiahne v celkovom súčte najlepší čas.


Výsledková listina IRON FIREMAN 2002:
1. Rastislav Pecník (Banská Bystrica) 5:00:89 min.
2. Zdeněk Koutník (Praha) 5:29:16 min.
3. Jan Semerádt (Liberec) 5:36:38 min.
4. Martin Provazník (Plzeň) 5:37:48 min.
5. Milan Onderka (Ostrava) 5.47:99 min.
28. Vlastimil Tomovič (Trnava) 9:57:34 min.

Zo Slovenskej republiky sa súťaže zúčastnili len dvaja pretekári, nakoľko hlavný slovenský iniciátor Ing. Juraj Kopúnek z Bratislavy sa pre chorobu nemohol súťaže zúčastniť. Vybehnúť na 23. poschodie najrýchlejšie zvládol Rastislav Pecník, za neuveriteľný čas 2:44:22 minúty. Podľa vyjadrenia organizátorov súťaže prvých päť pretekárov vytvorí “eurotím”, ktorý sa bude zúčastňovať na podobných súťažiach v Európe. Organizátorom sa už teraz podarilo pripraviť súťaž, ktorá všetkým doslova vyrazila dych.

zdroj: Prezídium HaZZ

Železným hasičom pre rok 2002 je Slovák!


Víťazom najťažšej európskej súťaže hasičov sa v Prahe 6. októbra 2002 spomedzi 29 súťažiacich hasičov stal 25 ročný Banskobystričan Rastislav Pecník. Súťaž pozostávala z troch po sebe nadväzujúcich disciplín. Prvou súťažnou disciplínou bolo rozvíjanie hadíc na vzdialenosť 65 m v šikmine. V druhej silovej disciplíne hasiči 60 x udierali 6 kg kladivom o horný a dolný okraj tzv. hammer boxu, prenášali dve bremená o celkovej váhe 50 kg na vzdialenosť 40 m a prekonávali 2 m bariéru. Na dno svojich síl si museli siahnuť hasiči v 3. disciplíne, ktorou bol výbeh do 23. poschodia výškovej budovy CITY EMPIRIA. Možno sa to zdá jednoduché, ale súťažiaci boli vystrojení hasičskou prilbou, zásahovým hasičským kabátom, zásahovými rukavicami a dýchacím prístrojom o váhe cca 15 kg. Túto disciplínu najrýchlejšie zvládol práve Slovák Rastislav Pecník, ktorý na vrchol budovy po 2 súťažných disciplínach vybehol za neuveriteľných 2:44 minúty. Nástrahy súťaže zvládol aj ďalší slovenský zástupca tridsaťpäťročný Vlastimil Tomovič z Trnavy, ktorý taktiež získal certifikát Železného hasiča.

Juraj Kopúnek


Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám