WFG Francúzko 2000

6 th WORLD FIREFIGTHERS GAMES – 6. Svetové hasičské hry

Z histórie hier 

V roku 1990 sa tieto hry uskutočnili vôbec po prvý krát v Aucklande na Novom Zélande. A od tohto obdobia sa profesionálni (mestskí, štátni, vojenskí, závodní), dobrovoľní alebo vyslúžilí hasiči, ale aj ich rodinní príslušníci, stretávajú každé dva roky v rôznych kútoch sveta. V roku 1992 sa stretli v Las Vegas, v Spojených štátoch amerických, v roku 1994 v Perthe, v Austrálii, v roku 1996 v Edmontone, v Kanade a v roku 1998, v Durbane v Juhoafrickej republike. 

V dňoch 6. – 13. júla 2000 som sa zúčastnil 6. Svetových hasičských hier, ktoré po prvý krát prebiehali na území starého kontinentu vo Francúzsku, v meste Mantes, asi 55 km západne od Paríža. Mesto Mantes leží v provincii Yvelines a má cca 45 000 tisíc obyvateľov. Športové zariadenia v meste a v okolí boli moderné  a veľmi dobre priparvené. Centrum hier  - „dedinka hier“ sa nachádzala na ostrove Aumone, obtiekaného riekou Séna, kde sa v parku o rozlohe cca 53 hektárov náchádzal hlavný stan hier , kde prebiehala registrácia súťažiacich. Ďalej tu bolo zriadené  informačné aj VIP centrum, jedáleň, občerstvovacie zariadenia, kaviarne,  butiky, stánky so suvenírmi, tlačové stredisko, špeciálny stan určený k rozličným výstavám, prezentácii sponzorov hier a samozrejme propagácii nasledujúcich hier, ktoré sa mali konať o dva roky v austrálskom Brisbane. Na spomínanom ostrove sa konala aj väčšina súťaží z 56 športových odvetví (kulturistika, plážový plážový volejbal, tenis, súťaž vo vyslobodzovaní osôb z havarovaných vozidiel, súťaž vo francúzskom hasičskom útoku – „French TFA“, súťaž lezeckých skupín a pod). Otvárací ceremoniál sa konal v Basin ď Apollon, v malebných priestoroch záhrad zámku Versailles.  V úvode predniesol zúčastneným hasičom a hasičkám pozdravný prejav aj vtedajší minister vnútra Francúzskej republiky pán Jean Pierre Chevenement a ďalší hostia. Program slávnostného otvorenia hier sa začal zapálením „ohňa hier“ s následným príletom a preletom troch záchranárskych vrtuľníkov ponad Grand Canal. A ďalej pokračoval nádhernou spomienkou za nedávnou a dávnou históriou (od vzniku prvotnopospolnej spoločnosti až po nedávnu minulosť ), doplnenou množstvom nádherných kostýmov, historických zbraní, kočov a samozrejme krásnych koní. Program bol ukončený sprievodom historických a súčasných hasičských vozidiel.  

Ako prvý Slovák v histórii hasičských hier som sa zúčastnil najprestížnejšej, fyzicky, psychicky a technicky najnáročnejšej disciplíne hier - Toughest Firefighter’s Alive (označovanej TFA), ktorá sa konala v nádhernom prostredí Champs de Mars a na Eiffelovej veži v Paríži.  Jednalo sa o súťaž – „tzv. hasičský štvorboj“ pre max. 500 zúčastnených hasičov. V štyroch disciplínach, ktoré vykonávali hasiči, ale aj hasičky s max. 10 min. oddychom, si museli hasiči a hasičky okrem iného poradiť s rozvinutím dvoch 80 m dlhých radov hadíc o celkovej hmotnosti 96 kg (8 ks pogumovaných hadíc), prenesením 90 kg záťaže, simulujúcej odnos postihnutej osoby na vzdialenosť 2 x 90 m, ďalej výstupom a zostupom z 8,5 m vysokej veže so záťažou 16 kg kanistrom v každej ruke a nakoniec už len „vybehnutím“ 330 schodov východného ramena na prvé podlažie Eiffelovej veže. Uvedené disciplíny vykonávali súťažiaci v hasičskej výbave, ktorá predstavovala: hasičskú prilbu F1 (Gallet), zásahový kabát Nomex a vo väčšine disciplín aj dýchací prístroj Fenzi. S nástrahami jednotlivých disciplín si nakoniec poradilo 256 hasičov a hasičiek, vrátane slovenského zástupcu. Jediný slovenský účastník bol oficiálne prijatý aj generálnym riaditeľom 6. Svetových hasičských hier p. Gillesom de Bouteillerom.                                                               

Ing. Juraj Kopúnek

Z tlače

Superfitness po hasičsky

Slovák v partii najtvrdších požiarnikov celého sveta

Rarita: hry s jedným Slovákom

Kde je hasič ktosi

Kde je hasič ktosi 2

Požiarny šport

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám alebo zavolajte 0907 415 906
Napíšte nám Zavolajte nám